Novinky

05.05.2020 Kroužky v Astře budou!

Na pondělí 18.5. plánujeme obnovení činnosti Astry v souladu s nařízením vlády. Bližší informace čtěte v článku na www.astrafren.cz

11.03.2020 Provoz ASTRY přerušen!

Od dnešního dne 11.3. do odvolání vzhledem k vládnímu nařízení rušíme kroužky, akce i pronájmy v Astře. Provoz Astry je přerušen. Zrušené akce: 11.-13.3. Týden vědy, 13.3. Sedmihlásek, 20.3. Balastra, 22.3. Poikování. Děkujeme za pochopení.

03.02.2020 Kroužek hudebních kurzů zrušen pro nemoc pedagoga

Vzhledem k nemoci pedagoga, rušíme, v týdnu 3. 2. - 7. 2. 2020, kroužek hudebních kurzů s paní Hosovou. Děkujeme za pochopení

29.01.2020 31. 1. POLOLETNÍ PRÁZDNINY - KROUŽKY ZRUŠENY

Dne 31. 1. 2020 jsou pololetní prázdniny a všechny kroužky ASTRY jsou v tento den zrušeny (pokud není určeno jinak). Děkujeme za pochopení tým ASTRY, CVČ

22.01.2020 LETNÍ TÁBORY 2020

Přihlašování bude spuštěno online v sobotu 1.2.2020 v 0:00.

653 roušek z ASTRY pomáhá lidem v 1. linii

24.03.2020

V situaci, kdy i ASTRA, CVČ byla nucena pozastavit svou činnost, měl interní tým ASTRY mimořádnou poradu, na níž jsme se dohodli, že právě teď je ten čas na to, co nestíháme udělat v době, kdy jedeme běžný provoz.

ASTRA, CVČ je svým způsobem jedinečná organizace ve smyslu školského zařízení. V době školního roku provozujeme a zabýváme se naší pravidelnou činností (kroužky), v době prázdnin organizujeme tábory a pobytové akce, o víkendech jednorázové akce. Proto se nám stává, že je celá řada věcí, které suneme před sebou a nedostává se na ně prostor ani čas. Že by teď s uzavřením škol svitla naděje ve smyslu toho, že budeme moci uklidit táborové sklady, uspořádat táborový materiál, protřídit věci, které roky tlely a hnily ve sklepních a půdních prostorách? V pondělí 16. 3. se na to vrhneme.

A jak jsme si řekli, tak se i stalo. V pondělí 16. 3. téměř kompletní tým nastoupil v teplákových soupravách, ochranných rukavicích.  Toto úklidové komando se vrhlo do boje s letitými resty nacházejících se ve sklepních prostorách. Přistavené velkoobjemové kontejnery se postupně plní a jeden za druhým je odvážen na sběrný dvůr. 

Po celodenní práci usedáme k další mimořádné poradě, protože se celospolečenská situace zase trochu změnila. Na poradě padá zásadní otázka, jak by ASTRA mohla v této nelehké situaci pomoci, čím by mohla přispět svou troškou do mlýna? Silva přichází s tím, že od úterka bude šít roušky a zda se nechceme přidat? Všichni jednohlasně odpovídají, že ano, šicí stroje máme, látky seženeme, tak pojďme do toho!!! Pomůžeme tak těm, kteří stojí v 1. linii a ochranných pomůcek se jim v danou chvíli nedostává.

V úterý 17.3. v 8:00 nástup a jdeme na to. Silva, jakožto absolventka střední oděvní školy ve Frýdku Místku si nás postavila do latě, rozdělila úkoly a vznikla tak linka na šití roušek. Měříme, stříháme, žehlíme, šijeme, skládáme a model rouška č. 1 je na světě. Po prvním seznámení se s šicími stroji a pár přetržení nití se nám začíná linka pořádně rozjíždět. Všichni hnáni vidinou pomoci prodavačkám, doktorům, policistům, hasičům a všem, kterým se ochranných pomůcek nedostává. Výsledek prvního dne šití se zastavil na čísle 120 kompletních roušek.


Ve středu 18. 3., druhý den šití přichází Silva s výraznou inovací, obměnou a modelem roušky č. 2. Tento model by měl práci na šicí lince výrazně urychlit. A taky že ano. Stříháme, šijeme už na 5ti strojích najednou a druhý den šití přináší úctyhodný výsledek a to 212 kompletních roušek. Sejdeme se a ještě zítra a pokusíme to se to zase o něco posunout? Ano sejdeme. (nemluvě o tom, že část kolegů pokračovalo v šití i ve svých domácích dílničkách).

Čtvrtek 19. 3. je třetí den šití roušek v ASTŘE. Dnešní šití se rozjíždí parádně, každý už má svou jasně danou roli a roušek přibývá a přibývá. Kontaktujeme vytipované organizace a obchody, které by o roušky mohly mít zájem. Slova díků za naší snahu neznají mezí a my jsme neskutečně rádi, že jsme mohli pomoci. Třetí den šití jsme si stanovili rekord a počet roušek, pro tento den, se zastavuje na čísle 321.

Celkově tedy tým ASTRY, za tři dna šití, ušil 653 roušek, které pomáhají prodavačkám, hasičům, doktorům, sestrám, městským policistům, horské službě, stacionářům, domově důchodců, řidičům autobusů a dalším.

Velké díky patří Silvě, která s nápadem přišla, Zdence, která věnovala drtivou většinu látek a všem ostatním zapojeným kolegům za zápal, nadšení a uvědomění si důležitosti své role v těchto nelehkých chvílích našich životů.

Vám všem v 1. linii patří náš obdiv, poděkování a potlesk.

Tám ASTRY, CVČ, Frenštát pod Radhoštěm