Novinky

26.03.2019 Nový příměstský tábor VYNÁLEZY HISTORIE

Náš nový příměstský tábor VYNÁLEZY HISTORIE zavede děti na cestu časem. Je plný zajímavých pokusů, exkurzí, pohybových aktivit, nových zážitků a kamarádů. Společně objevíme ty největší, velké i malé vynálezy lidstva. Tento tábor je pro všechny nadšené badatele od 6 do 12 let, kteří hledají souvislosti, chtějí poznat a pochopit vztahy věcí kolem nás. Příměstský tábor se bude konat v době od 1.7. do 4.7.2019. Více o tomto táboře najdete v sekci letní tábory 2019

25.02.2019 MASOPUST Již tento týden!

V sobotu 2.3.2019 vychází masopustní průvod od Astry, CVČ v 9:20. Co tak si vyrobit masopustní masku a přidat se do průvodu? Na náměstí dorazíme v cca 10:00 kde nás čeká doprovodný program.

01.02.2019 Projekt Rodina na Dlani otevřena sourozencům

Vážení rodiče, v rámci projektu Rodina na Dlani, díky němuž máte možnost získat výraznou slevu na vybrané příměstské tábory, můžete přihlašovat i více sourozenců na jeden tábor. Slevu na tento tábor získávají všichni přihlášení sourozenci.

28.01.2019 KARNEVAL byl opravdu KOUZELNÝ!

V neděli to v kulturním domě ve Frenštátě žilo! Tolik dětí se svými rodiči na jednom místě! Jaké to bylo? Koukněte do naši fotogalerie, kde najdete fotky pana Novotného, ale i kouzelné obrázky z dílny Davida Šrubaře a jeho fotokoutku.

09.01.2019 Kouzelný KARNEVAL pro děti

Připravujeme pro vás 3 hodinový program plný hudby v podání DJ Ruďase, rodinný fotokoutek Davida Šrubaře, Zumba s Mončou, taneční vystoupení Dance Rebels, občerstvení, kolo štěstí a zábavné hry. Těšíme se na vás v NEDĚLI 27.1.2019 ;)

Okresní kolo soutěže v Elektrotechnice 2019

03.04.2019

V sobotu 30. 3. 2019 se ASTRA, centrum volného času Frenštát pod Radhoštěm stala dějištěm okresní soutěže dětí a mládeže v elektrotechnice.

Dvacet technicky zaměřených žáků se sešlo na jednom místě, aby společně poměřili své znalosti, dovednosti a technický um. Cílem soutěžících bylo získat ve třech bodovaných disciplínách, co možná nejvyšší bodové ohodnocení.

Pracovní kufříky plné nářadí v pohotovosti. Na stolech připraveny šroubováčky, kleště a vše spojující cínová pájka. Učebnou se nese technický odér a lehká nervozita z toho, co si pro nás dnes hlavní organizátoři připravili. Letos poprvé se soutěž koná v nových, zrekonstruovaných prostorách ASTRY, v polytechnické učebně, která je od ledna v provozu a nabízí ideální technické zázemí pro soutěž tohoto formátu. Pro novou učebnu je to zároveň i první velká zatěžkávací zkouška. Ředitel soutěž Ing. Petr Papica si však nové prostory velmi pochvaluje.

Prvním soutěžní disciplínou je tzv. soutěžní výrobek. Soutěžícím se rozdává technická dokumentace a je jen na nich, aby v určeném časovém limitu 3 hodin dokonale přečetli dokumentaci, vyrobili a odevzdali funkční výrobek, který bude rovněž technicky a esteticky dokonalý. Soutěžící si z této disciplíny mohou odnést až 60 bodů. Technické schéma rozdáno a soutěž může začít. Soutěžící v kategorii mladších žáků Ž1 měli za úkol sestavit elektronický maják a jejich starší kolegové v kategorii žáků Ž2 měli za úkol sestavit tříhlasnou sirénu.

V době kdy soutěžící horlivě pracují na soutěžním výrobku, komise rozhodčích začíná hodnotit další bodovanou disciplínu, kterou je tzv. dovezený výrobek. V této disciplíně se hodnotí provedení výrobku (kvalita pájení, orientace součástek, celkový vzhled, mechanická konstrukce a další). Dalším hodnotícím kritériem této disciplíny je dokumentace, která by měla obsahovat: schéma, výkres plošného spoje, výkres osazení součástek, seznam součástek, popis funkce a účel výrobku. Z této soutěžní disciplíny si mohl soutěžící odnést až 20 bodů. Nutno podotknout, že komise rozhodčích neměla vůbec jednoduchou pozici. Největší ohlas z dovezených výrobků zaznamenal výrobek s názvem robotická ruka.

Neodmyslitelnou součástí každé soutěže v elektronice a radioelektronice je test znalostí neboli odborný test.  V této soutěžní disciplíně mohou soutěžící nasbírat až 40 bodů, což v konečném důsledku může rozhodnout o bytí či nebytí na stupních vítězů.

Sobotní dopolední zápolení nakonec skončilo s následujícími výsledky:


Kategorie Ž1:    1. místo – Hanus Marek – 110 bodů
                           2. místo – Zíma Josef – 104 bodů
                           3. místo – Chmelík Vojtěch – 88,5 bodů

Kategorie Ž2:    1. místo – Hanusová Martina – 115,5 bodů
                           2. místo – Hanus Michal – 100,5 bodů
                           3. místo – Koňařík Lukáš – 95,5 bodů

Výše jmenovaní postupují do krajského kola soutěže dětí a mládeže v elektrotechnice. Gratulujeme všem postupujícím a přejeme hodně štěstí a umu v dalších zápoleních.

Obrovské poděkování patří hlavním organizátorům tedy technickému řediteli soutěže Ing. Petrovi Papicovi ,rozhodčím soutěže Ing. Františku Sukupovi, Ing. Robertu Kučerovi.

K zajištění chodu soutěže přispěli svou prací členové místních radioklubů OK2KDJ (Frenštát pod Radhoštěm), OK2KJT (Vsetín) a OK2KYZ (Nový Jičín).

Velké díky patří také Hlavnímu partneru této soutěže, kterým se stala společnost Continental Powertrain Czech Republlic s.r.o, která tuto soutěž podpořila jak personálně, tak i materiálně, kdy zajistila ceny pro vítěze.

Dalšími partnery soutěže byly ON semiconductor Czech Republic s.r.o. a ASTRA, centrum volného času Frenštát pod Radhoštěm.

Všem zúčastněným žákům, rozhodčím a partnerům soutěže patří ještě jedno obrovské díky za jejich zápal, nadšení a podporu.