Okresní kolo soutěže v Elektrotechnice 2019
Okresní kolo soutěže v Elektrotechnice 2019
03.04.2019
V sobotu 30. 3. 2019 se ASTRA, centrum volného času Frenštát pod Radhoštěm stala dějištěm okresní soutěže dětí a mládeže v elektrotechnice.
Dvacet technicky zaměřených žáků se sešlo na jednom místě, aby společně poměřili své znalosti, dovednosti a technický um. Cílem soutěžících bylo získat ve třech bodovaných disciplínách, co možná nejvyšší bodové ohodnocení.
Pracovní kufříky plné nářadí v pohotovosti. Na stolech připraveny šroubováčky, kleště a vše spojující cínová pájka. Učebnou se nese technický odér a lehká nervozita z toho, co si pro nás dnes hlavní organizátoři připravili. Letos poprvé se soutěž koná v nových, zrekonstruovaných prostorách ASTRY, v polytechnické učebně, která je od ledna v provozu a nabízí ideální technické zázemí pro soutěž tohoto formátu. Pro novou učebnu je to zároveň i první velká zatěžkávací zkouška. Ředitel soutěž Ing. Petr Papica si však nové prostory velmi pochvaluje.
Prvním soutěžní disciplínou je tzv. soutěžní výrobek. Soutěžícím se rozdává technická dokumentace a je jen na nich, aby v určeném časovém limitu 3 hodin dokonale přečetli dokumentaci, vyrobili a odevzdali funkční výrobek, který bude rovněž technicky a esteticky dokonalý. Soutěžící si z této disciplíny mohou odnést až 60 bodů. Technické schéma rozdáno a soutěž může začít. Soutěžící v kategorii mladších žáků Ž1 měli za úkol sestavit elektronický maják a jejich starší kolegové v kategorii žáků Ž2 měli za úkol sestavit tříhlasnou sirénu.
V době kdy soutěžící horlivě pracují na soutěžním výrobku, komise rozhodčích začíná hodnotit další bodovanou disciplínu, kterou je tzv. dovezený výrobek. V této disciplíně se hodnotí provedení výrobku (kvalita pájení, orientace součástek, celkový vzhled, mechanická konstrukce a další). Dalším hodnotícím kritériem této disciplíny je dokumentace, která by měla obsahovat: schéma, výkres plošného spoje, výkres osazení součástek, seznam součástek, popis funkce a účel výrobku. Z této soutěžní disciplíny si mohl soutěžící odnést až 20 bodů. Nutno podotknout, že komise rozhodčích neměla vůbec jednoduchou pozici. Největší ohlas z dovezených výrobků zaznamenal výrobek s názvem robotická ruka.
Neodmyslitelnou součástí každé soutěže v elektronice a radioelektronice je test znalostí neboli odborný test. V této soutěžní disciplíně mohou soutěžící nasbírat až 40 bodů, což v konečném důsledku může rozhodnout o bytí či nebytí na stupních vítězů.
Sobotní dopolední zápolení nakonec skončilo s následujícími výsledky:
Kategorie Ž1: 1. místo – Hanus Marek – 110 bodů
2. místo – Zíma Josef – 104 bodů
3. místo – Chmelík Vojtěch – 88,5 bodů
Kategorie Ž2: 1. místo – Hanusová Martina – 115,5 bodů
2. místo – Hanus Michal – 100,5 bodů
3. místo – Koňařík Lukáš – 95,5 bodů
Výše jmenovaní postupují do krajského kola soutěže dětí a mládeže v elektrotechnice. Gratulujeme všem postupujícím a přejeme hodně štěstí a umu v dalších zápoleních.
Obrovské poděkování patří hlavním organizátorům tedy technickému řediteli soutěže Ing. Petrovi Papicovi ,rozhodčím soutěže Ing. Františku Sukupovi, Ing. Robertu Kučerovi.
K zajištění chodu soutěže přispěli svou prací členové místních radioklubů OK2KDJ (Frenštát pod Radhoštěm), OK2KJT (Vsetín) a OK2KYZ (Nový Jičín).
Velké díky patří také Hlavnímu partneru této soutěže, kterým se stala společnost Continental Powertrain Czech Republlic s.r.o, která tuto soutěž podpořila jak personálně, tak i materiálně, kdy zajistila ceny pro vítěze.
Dalšími partnery soutěže byly ON semiconductor Czech Republic s.r.o. a ASTRA, centrum volného času Frenštát pod Radhoštěm.
Všem zúčastněným žákům, rozhodčím a partnerům soutěže patří ještě jedno obrovské díky za jejich zápal, nadšení a podporu.