Novinky

09.11.2020 ASTRA Streamuje!

Najděte si na Youtube kanál Astrafren. Vysíláme téměř každý den: Astra čte nejen dětem, Kytarové večery, Astra podcasty. Nejaktuálnější informace na našem Facebooku. Těšíme se na vás a na vaše komentáře.

31.10.2020 ASTRA, CVČ uzavřena do odvolání

Na základě vývoje celospolečenské situace zůstává ASTRA, CVČ uzavřena do odvolání. Děkujeme za pochopení.

14.10.2020 Prodloužení uzavření ASTRY

Činnost Astry je přerušena podle aktuálních nařízení vlády a hygieny do 1.11.2020

01.10.2020 ASTRA uzavřena 5.-18.10.2020!!!

Z důvodu mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě je Astra, CVČ uzavřena ode dne 5. října 2020 od 0:00 hod. do 18. října 2020 do 23:59 hod. Citujeme z dokumentu: Mimořádné opatření č. 26/2020: "omezení provozu středisek volného času spočívající v zákazu osobní přítomnost dětí, žáků a studentů a jiných účastníků na zájmovém vzděláván" V tomto termínu nemohou probíhat žádné zájmové útvary a Astra je tudíž uzavřena.

23.09.2020 Vratky za školní rok 2019/2020 vracíme zpět všem

Od 21. 9. 2020 zasíláme poměrnou část zápisného za loňský rok všem účastníků volnočasového vzdělávání zpět, pokud nebyl naplněn garantovaný počet opakování kroužků 25. Již není potřeba vyplňovat žádost o vratku.

Léto 2020 bylo opět plné netradičních zážitků!

20.10.2020

Léto 2020 bylo opět plné netradičních zážitků! 

Dalo by se říci, že vrcholem naší pravidelné celoroční činnosti jsou letní tábory. Každoročně se na přelomu ledna a února objeví nabídka pro nadcházející léto a ne jinak tomu bylo i letos. Měli jste možnost vybrat si z celkem 10 příměstských a 7 pobytových táborů různého zaměření a pro různé věkové kategorie. Zájem byl letos i přes jarní covidovou situaci obrovský a podařilo se vše zvládnout ku spokojenosti všech táborníků, rodičů i vedoucích.
 


Fotografie z letních táborů najdete tady: 
https://www.zonerama.com/astrafren/909583

PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY

Letní tábory, které jsou specifické právě tím, že probíhají ve Frenštátě v Astře, a nebo jejím okolí. Účastníci se scházejí kolem 8:00 ráno a během celého dne je pro ně připraven pestrý program a zajištěna také strava. Program končí v 16:00 a podvečer a večer pak tráví každý doma. Příměšťáky probíhají ve všední dny v průběhu letních prázdnin od pondělí do pátku. Letos se povedlo zdárně uskutečnit 10 příměstských táborů různého zaměření. Jak jednotlivé tábory probíhaly? 

LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ
1. - 3. 7. 2020

Tento tábor byl určen pro děti předškolního věku, kde děti měly možnost prožít příběh Ledového království. Setkaly se s bláznivým Olafem, Svenem, Annou, Elsou a trolly, kteří jim po celý týden zadávali nejrůznější úkoly plné zimy. Děti si na tomto táboře vyrobily spoustu zimních výrobků od čepic, náramků, ledového království z krabic, zkusily si osvobozovat zmrzlé figurky, vyrobit si umělý sníh, viděly také divadelní představení o pohádce, kterou Olaf se Svenem našli zahrabanou ve sněhu, zatancovaly si choreografii na píseň Najednou, zahrály si spoustu her a poslední den se vydaly hledat Svena do minizoo. Na závěr si děti pochutnaly na ledových muffinech a nanucích. Dětem se společně podařilo splnit všechny úkoly od trollů, a tím společně zachránili Arendelle před věčnou zimou a vrátilo se zde zase léto.
Sepsala: Andrea Lorencová (hlavní vedoucí)

LÉTO V POHYBU
7. - 10. 7. 2020

Zkrácený čtyřdenní příměstský tábor byl, jak již název napovídá plný pohybu a sportování.
Během 4 dní, které byly zaměřeny na netradiční, letní, zimní a míčové sporty, si děti vyzkoušely jednotlivé sporty a hry, spadající do daných kategorií. Z netradičních sportů si děti vyzkoušely například discgolf, ringo, žonglování, cornhol, molky,….
Z letních aktivit to byla především atletika, gymnastika, petang, ale dědi si vyzkoušely i střelbu z luku a absolvovaly workshop v šermu.
Zimní sporty byly zastoupeny bruslením, hokejem a zimním orientačním během, dále pak zajímavými sporty jako je skijoring ( jízda na lyžích za koněm či psem) a curling
No a poslední den se nesl v duchu míčových kolektivních sportů zastoupených např. přehazovanou, fotbalem, košíkovou, …. a dalšími různými pohybovými aktivitami s míčem. Jelikož nám počasí přálo, mohly se všechny aktivity odehrát venku na hřišti, kolem Astry nebo na Horečkách a děti tak celé dny nejenže sportovaly, ale byly na čerstvém vzduchu.
Sepsala: Ilona Golichová (hlavní vedoucí)
 
CESTA KOLEM SVĚTA ZA 5 DNÍ
13. - 17. 7. 2020

PLT Cesta kolem světa za 5 dní byl zaměřený na přiblížení a poznávání různých kontinentů a kultur a proběhl v termínu 13 - 17.7. 2020 a zúčastnilo se jej 34 dětí. Účastníky na začátku týdne čekalo seznámení se s cestovatelským týmem, plánem cesty, proběhla výroba nezbytných věci k dobrodružství, jakými byly cestovatelské klobouky a hrníčky a pak započala soutěž o překonání rekordu o objetí celého světa. Cestovatelé navštívili například Pustevny a stezku v korunám stromů. Během cesty se také seznámili s pěti kontinenty, konkrétně Asii, Afrikou, Amerikou, Antarktidou a Austrálií, s jejich kulturou a tradicemi. Na konci tábora se jim podařilo úspěšně dorazit zpátky do Frenštátu a to za pouhých 5 dní.
Sepsala: Anna Aujezdská (hlavní vedoucí)

TOHLE JE NÁŠ SVĚT
20. - 24. 7. 2020

Tento příměstský tábor, pod vedením oddílu Duha Klubáci, byl jedinečný tím, že neprobíhal v prostorách Astry. Děti se scházely na chatě uprostřed přírody. Učily se o lesní moudrosti, o zvířátkách, rostlinách a lesním životě. Celým dobrodružstvím nás provázela Kronika starých trampů, která nás zavedla na zajímavá místa a přinesla mnoho složitých překážek. Jednu noc dokonce děti strávily ve víru strašidelných příběhů na hradě Starý Jičín. Nakonec se jim však povedlo odhalit tajemství Starých trampů a zachránili tak chatu Zrubčák od prokletí, které ji roky sužovalo.
Sepsala: Karolína Mikesková (hlavní vedoucí PLT)

BRADAVICE
27. - 31. 7. 2020

Profesoři z Bradavic, školy čar a kouzel, včele s ředitelem Brumbálem přivítali  do svých řad v pondělí 27.7.2020 nováčky, kteří sem přijeli expressem z nástupiště 9 a ¾. Pomocí kouzelného klobouku byly děti následně rozděleny do 4 kolejí Havraspáru, Nebelvíru, Mrzimoru a Zmijozelu. Denně pak procházely různými vyučovacími předměty a zkouškami pod vedením zkušených bradavických profesorů. Vyrobily si svá košťata a školní uniformu, naučily se kouzla pro boj s černou magií, uvařit lektvary z kouzelných bylin a létat na koštěti. Samozřejmě nechyběl ani turnaj v proslulém famfrpálu, který proběhly v Olomouci. V neposlední řadě prošli studenti všech kolejí kouzelnickým workshopem, kde si mohli vyzkoušet jednotlivá kouzla. Koleje mezi sebou soupeřily a sbíraly body za různé aktivity a účast na příslušných vyučovacích hodinách. Aby dosáhli patřičných výsledků, museli prokázat svůj důvtip, odvahu a ochotu si vzájemně pomáhat. Na konci obdrželi všichni vysvědčení, byla vyhlášena nejlepší kolej a děti se rozjely domů na prázdniny. Věříme, že si ten týden užily stejně jako my, vedoucí a snad se do Bradavic většina příští rok vrátí.
Sepsala: Ilona Golichová (hlavní vedoucí)

MALOVANÝ TÝDEN
3. - 7. 8. 2020

V termínu 3. - 8. srpna proběhl netradiční příměstský tábor Malovaný týden. Tábor pro 28 dětí byl především o tvoření, fantazii, barvách, malování a kreativitě. Během dne byly rozsáhlé výtvarné projekty proloženy hraním her a odpočinkovými aktivitami. Děti, převážně holky, si v průběhu týdne vyrobily několik zajímavých výrobků pomocí různých známých i méně známých technik. Došlo i na společná díla velkého formátu. Zvonkohra kombinovaná s pájením do dřeva, zdobení sklenic na výtvarné pomůcky, modelování zvířat z izolep a papírů, korálkové náhrdelníky, laminované bylinky a luční kvítí, razítkování a dekorování textilních tašek, sprejování na velkoformátové výkresy, malování akrylovými barvami na zdi astry a mnoho a mnoho dalšího. Plány vedoucích Silvy, Pam a Matyho byly veliké, ale zapálení účastníků převýšilo naše představy, takže nadšení dětí, které v pátek odcházely domů s plnou náručí výrobků, příjemně zahřálo u srdíčka a potěšilo všechny vedoucí, včetně skvělých kuchařek Andi a Břitvy.  
Sepsala: Silvie Šrubařová (hlavní vedoucí PLT)

TANEČNÍ LÉTO 1
10. - 14. 8. 2020

Příměstský taneční tábor „Taneční léto 1“ byl plný zážitků a nových zkušeností. Děti si nejen zatancovaly v opravdovém tanečním sále, ale také poznaly mnoho nových kamarádů, vyzkoušely si malovat bublinami a také k malování použily ruce i nosy. Měly také možnost vylézt na vrchol horolezecké stěny v Lichnově a také si pohladit zvířátka na ranči, ukrytém na Horečkách.
Sepsala: Markéta Šenkeříková (hlavní vedoucí PLT)

OD PRAVĚKU K ROBOVĚKU
17. - 21. 8. 2020

V době od 17.8 do 21.8. se děti v rámci příměstského tábora, který Astra pořádala ve spolupráci s Věda nás baví o.p.s. vydaly  na dobrodružnou cestu po stopách vzniku a vývoje života na Zemi. Na této cestě je doprovázeli dva zkušení odborní lektoři. Děti se v prvních dnech seznámily  s přírodními živly - vodou, ohněm a větrem, které na Zemi vládly na počátku světa. Pak následovalo  studium samotného člověka. Děti si vytvořily jednotlivé části lidského těla (srdce, plíce, kosti aj.) a názorně pozorovaly, jak tyto orgány fungují. V závěru týdne se ocitly v době vědy a techniky, během kterého si postavily  nejrůznější mechanické stroje a rakety.
Vedoucí tábora: Hana Papicová a Šnejdar Václav

TANEČNÍ LÉTO 2
24. - 28. 8. 2020

Taneční léto 2 vzniklo pro velký zájem o Taneční léto 1. Byla tedy možnost poskytnout nové zážitky a zkušenosti většímu počtu dětí a seznámit je tak s tanečním světem. Kromě tancování a malování jsme vyzkoušeli i taneční podložky, podnikli procházky na čerstvém vzduchu a zahráli si hry, které si děti budou pamatovat navždy. 
Sepsala: Markéta Šenkeříková (hlavní vedoucí PLT)

PŘÍBĚH MALÉHO STROMU
24. - 28. 8. 2020

Na tomto táboře děti prožily příběh Malého Stromu, chlapce, který vyrůstal se svými prarodiči v horách a učil se zde indiánským dovednostem. Děti čekaly nelehké zkoušky, kde se musely spolehnout jak samy na sebe, na svou fyzickou i psychickou sílu, tak také na soudržnost svého kmene v čele s náčelníkem. Vyzkoušely si např. postavit si týpí, rozdělat oheň, střílet z luku, vyrobily si indiánský šperk, čelenky, totemy, luštily nejrůznější šifry, mohly si vyzkoušet chůzi naboso, poznat ptáky, malovaly v přírodě, zajezdily si na koni nebo poznaly život alpaků. Na závěr jsme si udělelai táborák, opekli si špekáčky a zazpívali s kytarou. Paní kuchařka nám po celý týden vařila také indiánská jídla a zdobila svačinky do šípů a dalších indiánských motivů. Bylo toho zkrátka hodně a všichni jsme si to moc užili a zase více se naklonili k přírodě jako takové.
Sepsala: Andrea Lorencová (hlavní vedoucí)
 


POBYTOVÉ TÁBORY

Letní tábory, které zajišťují kompletní zázemí po dobu několika dní (8-15 dní). Ubytování pro mladší bývá standardně v chatě a pro starší pak ve stanech. Účastníci společně tráví 24 hodin denně po dobu několika dní a letos se těchto táborů pod Astrou uskutečnilo 7. Díky společnému nepřetržitě trávenému času vzniká jedinečná atmosféra a silné zážitky.

HAMMER
20. - 27. 6. 2020, Staré Hamry

Netradičního letního kurzu Hammer se zúčastnilo 25 účastníků (14-21 let) a 7 organizátorů. Prožili jsme společně 8 kvalitních dní na táborové základně na Starých Hamrech, kde nechybělo ranní otužování v řece, večery u ohně s kytarou a nejrůznější aktivity a programy za každého počasí, které se opírají o zážitkovou pedagogiku a u kterých účastníci mají možnost vykročit ze své komfortní zóny a zjistit stav svých fyzických i psychických sil. Hledali jsme odpovědi na otázku „Kdo jsem?“ a silnými zážitky posilovali jednotu celé skupiny. Snažili jsme se společně vytvořit bezpečný prostor pro sebepoznání a z jednotlivých programů čerpáme zkušenosti do běžného života.
Účastnická skupina je vztahově velmi silná. Je složena ze tří oddílů (Artušovci, Klubáci, Tojstoráci), které v létě jednotlivě tráví čas na 15ti denních táborech a Hammer je pro ně místem společného setkání. Mezi sebou se mnozí znají také díky pravidelnému každotýdennímu setkávání v oddíle Rychlá rota v Astře. Letos to bylo opravdu znát. Hned první den nám přijela skupina účastníků, která se rozhodla hned na začátku, že tohle bude silný tábor. A tak se stalo!  
Sepsala: Kateřina Smolanová (hlavní vedoucí LT)

ŘÍMANI!!!
2. - 12. 7. 2020, Hájenka Semetín

Bylo nás dohromady 48. 36 mladších a 12 o něco starších statečných Galů. Galů, kteří neoblomně vzdorovali římské okupaci a chránili své osady. Měli jsme kouzelný lektvar, zlatý srp i druida – to ovšem jen na začátku. Římané na nás totiž přišli a začali nelítostně útočit. Dokonce k nám poslali špiona s cílem odhalit tajemství našeho lektvaru. Museli jsme svolat sněm galských vesnic a domluvit se na společném postupu. Domluvili jsme se, že zkusíme Caesarovi navrhnout obnovení Olympijských her. Propašovali jsme se do Říma, porazili Caesarovu čestnou stráž a k našemu překvapení Caesar souhlasil. Patrně proto, protože chtěl dokázat svou neomezenou moc.
V disciplíně boj nás Římané porazili. V pětiboji vyhrála Galie a ve vrhu a dostizích také. Olympijská výhra měla být tedy naše. Římané ale usoudili, že podvádíme a ukradli nám postupně srp i druida. Všichni jsme se museli spojit, znovu se dostat do Říma a druida lstí osvobodit. Následovala poslední bitva, ve které jsme zvítězili a Caesar padl.
Všichni jsme si tábor Římani!!! moc užili. Proběhl 2. – 12. 7. v Semetíně a byl určen dětem ve věku 6 – 11 let. Děkujeme všem dětem i vedoucím za krásné zážitky!
Sepsal: Jan Hilšer (hlavní vedoucí LT)
 
DISCGOLF CAMP 2020 – RATING RACE
10. - 17. 7. 2020, Búřov

Dne 10. 7. se účastníci DiscGolf Campu 2020 postavili na startovní čáru závodu s názvem RATING RACE 2020.
Během 7 dní byly čtyři nově vzniklé discgolfovové týmy (Trolls, Srdíčka, Skoti, Strana Zelaných) vystaveny každodennímu tréninkovému drilu a také spoustě discgolfových i nediscgolfovových úkolů a aktivit. Týmy navštívili celkem 6 světových discgolfových destinací – USA, Finsko, Japonsko, Etiopie, Nový Zéland a Búřov.Cílem závodu bylo získat v každé zemi, co možná nejvyšší rating pro svůj tým. Zápolení jednotlivých týmu bylo velmi vyrovnané a to až do posledního dne. Nutno vyzvednout zápal a nadšení každého člena týmu.
Snad nejemotivnější zážitek celého DiscGolf Campu nastal, když člen našeho týmu, pomocný kuchař Bohdan Bílek dosáhl historického mezníku a jako druhý čech v historii českého discgolfu dosáhl magické hranice 1000 bodů PDGA ratingu. Neskutečný zážitek, který jsme všichni společně oslavili a poděkovali Bohdanovi za úžasnou inspiraci.  
Týden plný discgolfu, smíchu, bláznivých nápadů a úžasných přátel nenechal nikoho na pochybách o tom, že sport, kterému se věnujeme, stojí za to a dělá radost nám všem.
Děkujeme, DISCGOLF OLE!!!
Sepsal: Michal Grepl (hlavní vedoucí LT)
 
ZEMĚ DRAKŮ
16. - 26. 7. 2020, Myšinec: Budišovice

16. července se vydala skupinka 40 dětí a 11 vedoucích na táborovou základnu Myšinec, neboli pevnost NOGARD. Úkol zněl docela jednoduše, pomoci s vylíhnutím dračích vajec a vychovat malé draky. Táborové dny byly naplněné různorodými hrami, činnostmi a vším možným, hlavně aby se naším dráčkům dařilo a rostli. Všechno bylo skvělé do doby, kdy jsme podle legendy museli draky vypustit, protože drak je stvoření mystické a do světa lidí nepatří. Závěrečná oslava záchrany a výchovy draků byla jedna skvělá párty, a tak následné odletění draků do nebe i když by se mohlo zdát, že bylo smutné, nás rozveselilo, protože draci se vrátili tam, kam patří, a my cíl splnili! 11 táborových dní bylo i přes nezvyklou zimu, hodně deště, všudypřítomné komáry skvělých 11 dobrodružných a báječných dní! Zážitky, nové kamarádství,  veselé historky a prožité dobrodružství, které jsem si z tábora odvezli, si v listopadu připomeneme na potáborovém srazu. 
Sepsala: Silvie Šrubařová (hlavní vedoucí LT)
 
NA HRANĚ
18. 7. - 1. 8. 2020, Lhotka u Litultovic

15 dní v lese, ve stanech s podsadou a s nabitým programem prožilo společně 58 táborníků. V režii oddílu Artušovci se tábora Na hraně zúčastnilo 45 účastníků ve věku 10-17 let a 13 lidí v organizátorském týmu.
Celý tábor byl lemován příběhem, který se odehrával na rozhraní herního deskového a karetního světa a na ostrově Tahuty. Přijeli jsme na Tahuty na pozvání záhadného Patrika a započaly 4 denní HRY NA HRANĚ. Putovali jsme ze hry do hry a snažili se zvítězit jako týmy. Při slavnostním vyhlášení se však nepodařilo zprovoznit bránu, díky níž jsme do světa her vstoupili- někdo totiž ukradl světýlka z brány a tím ji znehodnotil. Boje mezi týmy šly tedy stranou a my se pak společně snažili získat světýlka zpět. Postupně jsme navštívili různé světy a zažili nejrůznější příhody. První byly MONOPOLY, ve kterých jsme budovali a vydělávali peníze a po krádeži vzácné buřinky se pak dostali do vězení. Když se nám podařilo uniknout, navštívili jsme svět SABOTÉRA, který je plný trpaslíků a těmi jsme se také stali. Pátrali jsme po zlatém nugetu. Následoval BANG! Divoký západ v čele s šerifem, kdy se městečko snažilo ubránit před útoky banditů. Záhadný detektivní případ v CLUEDU nás pak provázel další dva dny a nakonec jsme se ocitli ve hře NEJSME TU SAMI, kdy nás útoky tajemné bytosti provázeli během dne neustále. Po získání klíče od samotného Patrika, který, jak jsme potom zjistili, byl s námi celou dobu, vždy jen v přestrojení za nějakou postavu ze hry, se podařilo bránu zprovoznit a tak jsme se dostali zpátky NA TAHUTY.
Na táboře nechyběly tradiční noční přepady, bojovky, týmové úkoly, vaření na ohni, večery s kytarou a také oblíbená 36 hodinová hra. Bylo toho mnohem víc, ale tady je alespoň náhled pod pokličku letního tábora NA HRANĚ 2020. 
Sepsala: Kateřina Smolanová (hlavní vedoucí LT)
 
EL ITA
1. - 14. 8. 2020, Litultovice

Letní stanový tábor, pod vedením oddílu Duha Klubáci, pro účastníky začal zklamáním. Na tábor jsme odjížděli 1. 8. přímo ze Sněmu elitních zločinců, ale bohužel jako poražení. Celý tábor jsme se snažili vylepšit své schopnosti a nasbírat co nejvíce lupu, abychom na dalším sněmu zazářili. Proti zákonu jsme bojovali ve dne a často i v noci. Hlavním cílem bylo, aby nechytli jediného z nás. To, co jsme ale dokázali, jsme nečekali ani my samotní. Zdokonalili jsme se tak moc, že jsme spáchali největší loupež v dějinách a tím se stali naprostými jedničkami. To, že jsme u toho naštavali pár vysoce postavených lidí se nám však malinko vymstilo. Teď je jen na nás, abychom se ze spárů policie dostali.
Sepsala: Karolína Mikesková (hlavní vedoucí LT)

INFORIS
14. - 23. 8. 2020, Švrčkovo: Újezd u Valašských klobouk

Svět plný příšer, nestvůr, hrdinných bojovníků, čarodějů, rituálů a hlavně magie! Přesně to nás čekalo na letním pobytovém táboře ve světě Inforis. Společně jsme se po družinách snažili zastavit zlého mága, který se pokoušel ovládnout a zničit svět - bojovali jsme se spoustou příšer od skřetů, trolů, obrů až po oligarchie a démony, překonávali spoustu překážek, zjišťovali tajné informace až se nám nakonec podařilo svět zachránit a vrátit magii opět do rovnováhy. Atmosféra, hraní rolí a scének, prvky larpu, kostýmy a rekvizity... S tím vším vedoucí pracovali tak, aby pro děti připravili, co nejlepší zážitek. Významným prvkem byl také boj s měkčenými zbraněmi (meče, štíty, díky, kopí, sekery, ...), které se děti postupně naučily používat. To využily během akčních her, při kterých dobývaly hrady, bojovaly proti nestvůrám nebo mezi sebou soupeřily při dobývání území. Mohly také získat kouzla a lektvary, které jim dodávaly různé výhody. Na konci tábora ovládali bojovou techniku a strategii natolik, že i vedoucí měli problém se dětem ubránit. :)
Ale i když bojování věnujeme hodně času, protože to děti i vedoucí velmi baví, byly pro děti připraveny také další aktivity - noční hry a rituály, mýdlová skluzavka, tvorba entů z přírodních materiálů, šifrování, výroba svíček, vícehodinová hra, při které si děti samy vařily oběd na ohni, bitva s barvami, zpívání u táboráku, spoustu táborových her a mnoho dalšího. Díky tomu si mohli všichni nejen užít spoustu zábavy a vyzkoušet si netradiční aktivity, ale otestovali si také spolupráci v týmu, hledání strategií, komunikaci, řešení konfliktů, vystupování před ostatními a strávili dva týdny v přírodě mezi kamarády a s vedoucími, kteří tady pro ně byli kdykoliv bylo potřeba.
A co je hlavní? Že jsme se všichni vrátili živí, zdraví - i když  dost unavení, trochu potlučení a od bahna, ale zato se zážitky a vzpomínkami na fajn tábor.
Sepsala: Alžběta Tkáčová (programová vedoucí LT)