Novinky

09.11.2020 ASTRA Streamuje!

Najděte si na Youtube kanál Astrafren. Vysíláme téměř každý den: Astra čte nejen dětem, Kytarové večery, Astra podcasty. Nejaktuálnější informace na našem Facebooku. Těšíme se na vás a na vaše komentáře.

31.10.2020 ASTRA, CVČ uzavřena do odvolání

Na základě vývoje celospolečenské situace zůstává ASTRA, CVČ uzavřena do odvolání. Děkujeme za pochopení.

14.10.2020 Prodloužení uzavření ASTRY

Činnost Astry je přerušena podle aktuálních nařízení vlády a hygieny do 1.11.2020

01.10.2020 ASTRA uzavřena 5.-18.10.2020!!!

Z důvodu mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě je Astra, CVČ uzavřena ode dne 5. října 2020 od 0:00 hod. do 18. října 2020 do 23:59 hod. Citujeme z dokumentu: Mimořádné opatření č. 26/2020: "omezení provozu středisek volného času spočívající v zákazu osobní přítomnost dětí, žáků a studentů a jiných účastníků na zájmovém vzděláván" V tomto termínu nemohou probíhat žádné zájmové útvary a Astra je tudíž uzavřena.

23.09.2020 Vratky za školní rok 2019/2020 vracíme zpět všem

Od 21. 9. 2020 zasíláme poměrnou část zápisného za loňský rok všem účastníků volnočasového vzdělávání zpět, pokud nebyl naplněn garantovaný počet opakování kroužků 25. Již není potřeba vyplňovat žádost o vratku.

Úspěch našich zpěváčků v regionálním kole ve Vsetíně

14.10.2020 V neděli 4. října, jsme se s dětmi, které postoupily z oblastní soutěže, nazvané Frenštátský Sedmihlásek, který se konal v pátek 25.9.2020 v Astře, zúčastnili regionálního kola soutěže dětských zpěváčků valašských písní ve Vsetíně. Všechna děvčata moc dobře zazpívala a můžeme být na ně právem hrdi, Vy rodiče i my vedoucí.
      Dětí bylo na soutěži cca 40 a soutěžily ve dvou kategoriích. Nebývalý úspěch měla děvčata z první kategorie. Tuto vyhrála Terezka Juračáková, která se už vloni umístila v regionálním kole na druhém místě a hned na druhém místě byla letos  Hanička Drozdová. Můžeme říci, že děvčata ze Sedmikvítku doslova převálcovala zpěváčky z I. kategorie v celém regionu.
       Ve druhé kategorii byla mnohem větší konkurence a tak se našim zpěvačkám Anežce Butorové, Aničce Kozové a Adélce Přádkové zatím podobný úspěch nepodařil. Byly však všechny v tomto kole soutěže poprvé a vedly si velmi dobře. Už to, že postoupily do regionálního kola, byl velký úspěch a příště se jistě prosadí také v regionu.       
       Velký dík patří rodičům, že děti ve zpívání valašských písní podporují, dětem pomáhají a doprovázejí je na soutěže. Jsem ráda, že si rodiče uvědomují, že je to pro jejich dětí velký vklad do života. Nehledě k dovednostem, které v souboru získají, posílí si též své sebevědomí. 
         Řada herců a zpěváků, jen namátkou herec a zpěvák Martin Rupert, nebo Marián Vojtko, či Roman Vojtek, nebo Filip Cíl a také Richard Genzer, všichni vyšli z folklorních souborů a jistě je jich mnohem víc, což ani nevíme. Dokonce i europoslankyně Věra Jourová byla dříve členkou foklorního souboru. Všichni tito lidé se naučili v souboru vystupovat na veřejnosti, získali větší sebevědomí a nehledě na jejich dovednosti. V současné době studují také herectví někteří nedávní členové folklorních souboru, jen co vím např. Adam Kaňák nebo Vojtěch Frňka. Folklorní soubor jim dal základy tance, zpěvu i herectví, které budou dalším studiem rozvíjet a brzy je uvidíme na prknech, co znamenají svět, nebo v televizi.
        Naše zvyky a tradice, to je něco, co ostatní nemají. Anebo mají jiné, nebo už na ně zapomněli. My chceme, aby naše tradice nebyly zapomenuty a proto vedeme děti k poznání toho, co naši předkové, často ve velmi těžkých podmínkách, vytvořili a nám zanechali. Toto nesmírné kulturní bohatství musíme společně uchovat pro příští generace.   
         Pěkné podzimní dny přeje vedoucí val.souboru Sedmikvítek Jana Šamánková